“El espejo humano” Sección Oficial del 16th İzmir Short Film Festival (Turquia).


El espejo humano” forma parte de la Sección Oficial de la 16 edición de İzmir Short Film Festival que se desarrolla del 17 al 22 de Noviembre del 2015 en Turquia.
 

El espejo humano Sección Oficial del 16th İzmir Short Film Festival (Turquia).

El espejo humano Sección Oficial del 16th İzmir Short Film Festival (Turquia).

Bu yıl 16.kez düzenlenecek olan Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, İzmir’in uzun soluklu ve kesintisiz devam eden tek film festivalidir. Önceki yıllarda İzmir Sinema Derneği tarafından yapılan festival, geçtiğimiz yıldan beri Kare Film bünyesinde, Yusuf Saygı yönetiminde devam etmektedir.
 
Geçtiğimiz yıl düzenlenen festivale, ulusal ve uluslararası dallarda kurmaca, belgesel ve animasyon kategorilerinde yarışmak üzere 63 ülkeden 1093 film başvurmuştur. Finale kalan 30 film, Tunç Başaran (Yönetmen), Feza Çaldıran (Görüntü Yönetmeni), Nilüfer Açıkalın (Oyuncu), Klaus W. Becker (Bremen Film Büro Yöneticisi) ve Gulbara Tolomushova (Sinema Yazarı)’dan oluşan jüri karşısında ‘Altın Kedi’ için yarışmıştır.
 
El espejo humano Sección Oficial del 16th İzmir Short Film Festival (Turquia).

El espejo humano Sección Oficial del 16th İzmir Short Film Festival (Turquia).

Kültür Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi, Buca Belediyesi, Bornova Belediyesi ve Konak Belediyesi’nin desteklediği festivalde; Polonya Animasyonları, Japon Seçkileri, Almanya Seçkileri, Belçika Seçkileri ve özel gösterimlerle beraber 150’yi aşkın kısa film ücretsiz olarak izleyiciyle buluşmuştur.
 
Fransız Kültür Merkezi’nde her gün yapılan film gösterimlerinin yanında Ege Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi başta olmak üzere İzmir’deki üniversitelerde de film gösterimleri yapılmış, dolu dolu geçen festival, 15 bini aşkın seyirci ağırlamıştır.
 
El espejo humano Sección Oficial del 16th İzmir Short Film Festival (Turquia).

El espejo humano Sección Oficial del 16th İzmir Short Film Festival (Turquia).

Festival, Türkiye sinemasının önemli isimlerini İzmirli sinemaseverlerle buluşturmuştur. Çektikleri kısa metrajlarla geçtiğimiz yıllarda Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’nde yarışan, sonrasında sinema yolculuklarına uzun metrajla devam ederek, ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller kazanan son dönem Türk Sineması’nın genç ve başarılı yönetmenleri Erdem Tepegöz, Erol Mintaş ve Mehmet Bahadır Er genç sinemacılarla buluşmuş; oyuncu ve yazar Nilüfer Açıkalın sevenleri ile bir araya gelerek sohbet edip, kitabını imzalamıştır. Yeşilçam’ın yaşayan efsanesi Kemal İnci ve Türk Sineması’nın nam-ı diğer Godzilla’sı efsane Set Amiri Selahattin Geçgel ise anılarını paylaştığı söyleşide İzmirlilerle bir araya gelmiştir.
 
15. Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’nde; oyuncu, senarist, yönetmen ve yapımcı, ayrıca Erkin Koray’ın, “Yalnızlar Rıhtımı” adlı şarkısının da söz yazarı olan, Yeşilçam’ın yaşayan efsanesi Kemal İnci’ye, Türk Sineması’nın ilk sis makinalarını, patlamalı sahnelerin fünyelerini yapan, yurtdışından jimmy jib, steadicam gibi kamera ekipmanlarını kendi imkanlarıyla getiren Türk Sineması’nın nam-ı diğer Godzilla’sı efsane Set Amiri Selahattin Geçgel’e, tiyatro kökenli sinema emekçisi Kutay Köktürk’e ve sinema yazarı Sadi Çilingir’e ‘Emek Ödülü’ verilmiştir.
 
Bu yıl 16.kez düzenlenecek olan Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’nin çalışmaları Mart ayından beri devam etmektedir. Avrupa Festivaller Derneği’ne akredite olan Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’ni yurtdışında tanıtmak ve festivali Avrupa standartlarının üzerine çıkarmak amacıyla çalışmalarını sürdüren festival direktörü Yusuf Saygı, Bremen Film Büro yetkilileriyle Almanya’da bir araya gelmiş, birçok sinema birliğiyle görüşmeler yaparak Berlin Film Festivali Film Market Bölümü Creative Europa Medya’nın yetlilileriyle fikir alışverişinde bulunmuştur.
 
EL ESPEJO HUMANO TRAILER
Basado en una historia real. Una joven de 17 años con problemas de sociabilidad vive sin apenas contacto con el exterior, encerrada en casa contempla cada día las crueldades anunciadas en las noticias y su mente se va acercando cada vez más a la peligrosa forma de ser de la sociedad.
 

 Copyright © 2009 Marc Nadal. All rights reserved.